Про походження озера та невеликого села, яке розташоване біля нього, існує сумна легенда. У стародавні часи тут ніби стояло золотоголове місто Світязь. Правив їм князь Туган. Під час відбиття нападу ворогів князь разом зі своєю дружиною загинув у бою. У місті залишилися лише жінки, старі та діти. Дочка князя зібрала народ на головній площі міста і почала молитися про допомогу та захист. Згідно з переказами, з небес опустився туман, а коли він розсіявся на місці міста, виникло озеро, а всі жителі перетворилися на квіти.
Оповідь передав польський поет Адам Міцкевич, а місцеві жителі запевняють, що й сьогодні можна почути дзвін церков, що опинилися на дні озера. Щоправда, варто зазначити, що на території Білорусії знаходиться озеро з такою самою назвою, і жителі Гродненської області вважають, що старовинна легенда відноситься саме до їхньої водойми.
Чоловічий монастир
Головна рукотворна пам'ятка села – Петропавлівський храм. Кам'яну церкву збудували у сорокових роках ХІХ століття. Серед святинь храму – Список ікони Почаївської Богоматері та образ Миколи-чудотворця. На початку нинішнього століття на іконі Божої Матері було відзначено мироточення, яке тривало близько року.
Нині біля монастиря діє літній табір для дітей сиріт.
Українське диво
2007 року в країні відбулася унікальна акція – проводився вибір семи чудес України. Одним з номінантів на премію була природна водойма – Світязь.
Вчені до цього дня не визначилися з теорією походження озера. Одні вважають, що водна гладь утворилася після танення Дніпровського льодовика, а інші стверджують, що воно виникло внаслідок переміщення тектонічних плит. Залишимо наукові суперечки осторонь і скажемо, що Світязь приваблює не лише туристів, які бажають відпочити на лоні природи, а й рибалок та фотографів. Чарівна краса сходів і заходів сонця, місячна доріжка в безхмарну ніч дозволяє сфотографувати воістину унікальні кадри. Для рибалок найбільшою удачею вважається упіймання вугра. Риба надзвичайно смачна, особливо у копченому вигляді. Чиста вода, аромат хвойних лісів, пологий спуск до води – все це чудово підходить для сімейного відпочинку на озері разом із дітьми.
Легенди острова
Серед природного водоймища є невеликий острівець. Місцеві жителі називають його «островом закоханих». За повір'ям, істинно закохані можуть дійти до нього пішки. Однак ми не радимо перевіряти правдивість цього твердження. В іншому сказанні говориться, що на лузі хлопці пасли худобу, поблизу бігав песик, а віддалік проходив старий. Маленькі пастухи почали нацьковувати собаку на старого, а доросліші намагалися перешкодити цьому. Дід виявився чаклуном, підвів малюків до каменю і підняв його. З-під землі ринула вода і потягла малюків на дно озера. Дівчині та юнакові, які намагалися відігнати собаку від старого, чаклун наказав йти і не озиратися назад. Молоді люди не змогли подолати цікавості та озирнулися. Так на озері виник острів, а юнак і дівчина перетворилися на тополю та липу. Перевірити правдивість легенд найкраще на місці, а заразом відпочити в чудовому місці та помилуватися красою заповідного краю.
Готелі Світязя
Як доїхати до Світязя
Можливі маршрути:
• Київ — Сарни — Ковель — Вишнів — Світязь (531 км)
• Львів — Жовква — Червоноград — Володимир — Любомль — Світязь (218 км)
• Одеса — Київ — Сарни — Ковель — Вишнів — Світязь (984 км)
GPS: 51.478610, 23.851390
Автобусний маршрут із міста (розклад):
- • Рівне