Ясіня — селище в Рахівському районі Закарпатської області, що лежить на висоті 650 м над рівнем моря біля підніжжя вершин Говерла, Петрос та Близниця. З Ясіні веде дорога на популярний гірськолижний курорт Драгобрат, який є найгіршим в Україні.
За легендою, галичанин Іван Струк пас тут овець, але раптовий глибокий сніг завадив йому перегнати отару додому. Тому він зробив із ясеня кошару для овець, а сам вирушив до себе додому. Коли повернувся, застав отару цілою і неушкодженою, та ще й із приплодом. На вдячність Богу він збудував дерев'яну церкву, прозвану Струковською. А ясень на той час став символом селища та його назвою. І зараз на гербі Ясіні — пастух Струк, зелене дерево та отара.
Вперше селище Ясіня згадується у документах 1555 р. Населення займалося лісорозробками, лісосплавом.
Під час першої світової війни ще у жовтні 1914 р. до селища вступила російська імператорська армія, яку по-братськи вітала частина місцевого населення. Однак, російські війська невдовзі були змушені відступити і в Ясіню увійшли австро-угорські війська. Австро-угорська влада без суду та слідства розправилася з тими, хто виявив симпатії до росіян. 150 жителів було заарештовано, з яких 65 за звинуваченням у «державній зраді» засуджено до страти. 22 жовтня 1914 р. було повішено сім селян. Боячись народного гніву, австрійці замінили іншим смертну кару ув'язненням. Після падіння Габсбурзької імперії в Ясіні було проголошено Українську Гуцульську Республіку, яка існувала фактично сім місяців.
Разом з іншими жупами (регіонами) Закарпаття та Пряшівщини (крім південної Мараморощини) Ясіню з 1922 року приєднано до Чехо-Словацької республіки. Відразу в Ясіні були створені, по суті, найпотужніші на Підкарпатській Русі організації «Просвіта»та «Січі» (напівмілітарне спортивне товариство).
У 1938-1939 році багато ясинців брало участь у будівництві Карпатської України, очолюваної Августином Волошиним, і проявили себе в боях проти армії Угорщини адмірала Хорті у березні 1939 р.
28 вересня 1944 року звільнений від німецьких військ радянськими військами 4-го Українського фронту під час Карпатсько-Ужгородської операції.
Готелі Ясіні
Як доїхати до Ясіні
Можливі маршрути:
• Ужгород — Мукачево — Хуст — Рахів — Ясіня (241 км).
• Івано-Франківськ — Надвірна — Яремче — Ясіня (110 км).
• Львів — Рогатин — Івано-Франківськ — Надвірна — Яремче — Ясіня (242 км).
GPS: 48.259955, 24.361628
Автобусні маршрути з міст (розклад по станції):
- • Кам'янець-Подільський
- • Мукачево
- • Підволочиськ
- • Рахів
- • Солотвино
- • Ужгород
- • Хуст
- • Чернівці
Можливі варіанти:
- До Івано-Франківська, потім від залізничного вокзалу чи автовокзалу маршруткою до станції Яремче. Потім автобусом або маршрутним таксі до Ясіні.
- На поїзді "Київ-Рахів" або "Львів-Рахів" до станції Ясіня.